Separator ulei, ventilație bloc motor
Descriere
Separator ulei Maxgear pentru ventilația blocului motor. Separă uleiul din gazele de ventilație, prevenind pierderea uleiului. Component esențial pentru menținerea presiunii corecte și protejarea motorului de contaminare.
Separatorul de ulei Maxgear este componentă esențială a sistemului de ventilație a blocului motor, responsabilă de separarea eficientă a uleiului din gazele de ventilație care se acumulează în carterul motorului. Funcția sa principală este să prevină pierderea preţioasă a uleiului de motor și să protejeze sistemul de admisie de contaminare cu apă și ulei. Sistemul de ventilație pozitivă a bloc-ului (PCV - Positive Crankcase Ventilation) funcționează prin expulzarea gazelor din carterul motorului înapoi în colectorul de admisie, dar separatorul asigură că doar gazele curate și lipsite de ulei reintră în motor. Separatorul Maxgear este fabricat din materiale de calitate superioară, rezistente la presiuni și temperaturi ridicate, garantând durabilitate și menținerea presiunii corecte în bloc. Menținerea presiunii corecte în carterul motorului este esențială pentru a preveni pierderi de ulei pe garnituri și etanșări. Instalarea este simplă și directă pe conducta de ventilație existentă.
Informatii montaj
Localizați conducta PCV pe motorui și deconectați-o. Instalați separatorul in serie cu conducta. Asigurați-vă că toate conexiunile sunt etanșe. Verificați absența scurgerilor de ulei după montare.
Despre Maxgear
Maxgear este expert în sisteme de ventilație și management al gazelor motorului. Componente testate OEM cu standarde europene stricte. Durabilitate garantată și asistență tehnică continuă.
Specificatii tehnice
| Material | Otel si aliaj aluminiu |
| Tip separator | Ciclon inertial |
| Presiune maxima | 5 bar |
| Capacitate filtrare | 99.5% particule |
| Temperatura operare | -30 pana la +150°C |
Intrebari frecvente
Cat costa Separator ulei, ventilație bloc motor?
Pretul pentru Separator ulei, ventilație bloc motor este 71.90 RON. Pretul include TVA.
Este Separator ulei, ventilație bloc motor in stoc?
Da, Separator ulei, ventilație bloc motor este disponibil in stoc pentru livrare imediata.
Cum pot comanda Separator ulei, ventilație bloc motor?
Puteti comanda Separator ulei, ventilație bloc motor online sau telefonic. Livrarea se face prin curier in toata Romania.
Produse recomandate
Mai multe de la Maxgear
Ai intrebari despre acest produs?
Echipa noastra te poate ajuta sa gasesti piesa potrivita pentru masina ta.
Contacteaza-ne